אמנות התיאטרון השחור

התיאטרון השחור נולד בסין בימים ההם השתמשו הסינים בתאורת נרות וערכו מופעי צלליות על בדים.
טכניקת הצלליות היגרה במהלך המאה ה-18 ליפן, שם נעשה בה שימוש בתיאטרון הבובות היפני "בונרק". אמנים רבים כדוגמת גו'רג' מאליז' השתמשו באמנות זו בימי הקולנוע הראשונים בכדי לבטא טוב יותר את תמונות דמיונם המוגבל של אז.
בשנות החמישים נולד התיאטרון השחור המודרני אומן האבנגארד הצרפתי גו'רג' לופיי מכונה "אבי התיאטרון השחור". בפראג שבצ'כוסלובקיה של אז החלה מתפתחת שפת אומנות קסומה של תיאטרון אחר עם יכולות תיאטרליות וצבעים ייחודיים שלא נראו מעולם.
בשל הצורך בהחשכה מוחלטת ובשימוש מסיבי של בדים וצבעים ובעיקר תאורה מיוחדת שנקראת תאורה שחורה, ניתן לאמנות זו השם "תיאטרון שחור"

סודות התיאטרון השחור

בפראג נשמרת תורת התיאטרון השחור כמעט בסודיות מוחלטת, שחקנים בחליפות שחורות עם כפפות שחורות לידיהם ומסיכה שחורה בעלת פסי ראייה צרים לעיניהם משמשים כאנשים בלתי נראים והם מתפעלים את המופע ע"י אשליה אופטית שנוצרת בשילוב הבדים, הצבעים הזרחניים והתאורה המיוחדת.
התנאים ליצירת אפקטים מסוימים של ריחוף באוויר או דברים שזזים נוצרים ע"י אפקט הקופסא השחורה- אסור שיכנס לחלל זה אור חיצוני.
 
FunTazi הינו המופע הראשון מבית היוצר של התיאטרון השחור בישראל – תיאטרון חדש וייחודי, המשלב את אמנות התיאטרון השחור מפראג עם עולם התיאטרון המודרני.
את המופע יצר ליאור כלפון, אשר למד במשך מספר שנים אמנות ייחודית זו בפראג, ואף הקים שם תיאטרון, אשר נחשב כיום למוביל בתחומו בצ'כיה.
המופע הינו תלת מימדי, אינטראקטיבי ומרתק, בו אנשים "בלתי נראים" יוצרים אפקטים מרהיבים, עם תאורה מיוחדת, צבעים זרחניים ומוסיקה מדהימה.
המופע מתאים לכל גיל, שפה או לאום. 

הביקורת מהללת ומשבחת:

"סערת חושים וריגושים, חוויה ויזואלית"  
גלובס                                                                                

"שעה קסומה...חגיגת צבע שנשפכת על הקהל,  ערב בידור מואר, מדליק ומצחיק!" 
זמן ת"א             

"במילה אחת – מדהים! חובה לראות!" 
Prague Post

"במה של חלומות קסומים!" 
ידיעות אחרונות

"מדהים ביופיו, קסום, מגרה, מרתק...  הביאו את צאצאיכם וחבריכם ובואו בהמוניכם!"   
אודטה-ערוץ 10